Tel.: +420 603 416 721
E-mail: pensionsumava@centrum.cz


Aktivity

Hrady a turistika

Hrad Velhartice

http://www.hradvelhartice.cz

Hrad VelharticeStředověký gotický hrad z přelomu 13.a 14. stol., který založil český pán Bohumil z Budětic. Hrad patří k dispozičně ojedinělým dílům české hradní architektury a jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Roku 1627 byl k Rajskému domu připojen pozdně renesanční zámecký palác, který nese název po svém staviteli Huertovo křídlo. Nabídka pro návštěvníky: Hrad - prohlídka hradu s tématickou expozicí o životě v 15.stol. podle středověkého autora Tomáše Štítného, který život přirovnává k šachové hře. Zámek - prohlídka zámku s tématickou expozicí o každodenních zálibách šlechtické rodiny v 16. a 17.stol. na venkovském šlechtickém sídle. (Prohlídka renesančně zařízených sálů, prezentace her a zábav v době renezance). Letos nově otevřený rytířský sál - od 25.5.2002 Audiovizuální pořad - součástí nabídky je i promítání audiovizuálního pořadu o historii a obnově hradu, který svým provedením je ojedinělým projektem v oblasti historických památek.

Město Velhartice

http://www.velhartice.cz

Vesnička velharticeNejstarší zpráva o Velharticích je z roku 1318. Přibližně v této době byl postaven hrad, jehož majitelem byl Bušek z Vilhartic, komorník a přítel Karla IV. Osada vznikla již dříve při obchodní cestě z Bavor do vnitra Čech. Starší než hrad je i farní kostel Narození Panny Marie na náměstí, původně postavený v románském slohu. Obec Velhartice je tvořena částmi: Braníčkov, Drouhaveč, Hory Matky Boží, Chotěšov, Jarkovice, Konín, Nemilkov, Radvanice, Stojanovice, Tvrdoslav a Velhartice. Městečko především svojí polohou v předhoří Šumavy a romantickou scenérií hradu skýtá malebný pohled a je vyhledáváno turisty i letními hosty. Obec Velhartice spadá pod Mikroregion Střední Pošumaví a jak už název napovídá, zahrnuje rozsáhlé území šumavských podhůří a svou částí zasahuje i do CHKO a NP Šumava. Celá oblast je přírodně velmi cenná a turisticky atraktivní. Krásná krajina, neporušená příroda, bohatství fauny a flóry a slavné historické kořeny, to je společný jmenovatel mikroregionu Střední Pošumaví, který sdružuje devět obcí acházejících se v Předhůří Šumavy, v pásu táhnoucím se od jihovýchodu k severozápadu mezi městy Sušice a Klatovy. Celý mikroregion je protkán sítí cykloturistických tras vhodných jak pro méně zdatné cyklisty, tak i pro ty náročnější, věnující se horské cykloturistice

Výlety do okolí

 • jezera Černý,Čertovo,Prášilské,Laka,Plešné
 • rozhledny Svatobor,Poledník,Pancíř,Javorník
 • naučná stezka Povydří-Antýgl,Čenkova pila
 • hrady Kašperk,Rábí,Švihov,Klenová
 • zámek Vimperk
 • romantická soutězka na Bílém potoce s vodopádem
 • Schwarzenberský plavební kanál
 • města Sušice,Klatovy,Horažďovice,Železná Ruda
 • Boubínský prales
 • bazény Klatovy,Sušice,aqvapark Horažďovice
 • výlet do blízkého německého lázeňského městečka Bayerisch Eisenstein Bodemais
 • lanovka Arber
 • dětský pohádkový les ,jezero

Naučné stezky na Sušicku a v okolí Velhartic

Naučná stezka Povydří je 7,5 km dlouhá, výchozími místy pro procházku podél řeky Vydry jsou Čeňkova Pila a Antýgl. Výchozím bodem naučné stezky zaměřené na důlní činnost v okolí Hor Matky Boží je místní muzeum. Toulat se můžete i okolím Kašperských Hor, existuje zde naučná stezka Cestou zlatokopů o délce 7,5 km. Najdeme zde i několik vycházkových okruhů. Naučnou stezku Hamižná Hora máte možnost projít asi 800 metrů od Hartmanic. Vintířova stezka vede z Niederaltaichu přes místa Vintířova působení na bavorské straně Šumavy naším regionem od Prášil přes Hartmanice, Annín, Sušici, Horažďovice.

Sporty

Cykloturistika

CykloturistikaNestačí Vám pro Vaši aktivní dovolenou jen turistika? V okolí našich apartmánů si můžete zasportovat podle libosti. Velhartice jsou vhodné k cykloturistice (velmi pěkná cyklotrasa na Borku), pěšíturistice, ale i k nové a často oblíbenější gastroturistice. Tenisový kurt sice u apartmánů nemáme, ale najdete ho kousek od nás.Nabízíme zprostředkování pronájmu tenisového kurtu a zapůjčení kol na cykloturistiku. Můžete také využít víceúčelové hřistě třeba pro volejbal či nohejbal.

Tenis

Nedaleko našich apartmánů si můžete zahrát tenis na kvalitním tenisovém kurtu, který se nachází přímo v obci Velhartice.

Koupaliště

Rybník Bušek

Rybník bušek se nachází 500m od našich apartmánů a je ideální příležitostí jak ztrávit den koupáním, rekreací a odpočinkem u vody.

Koupaliště Kolinec

http://www.khsplzen.cz

Areál koupaliště se nachází v obci Kolinec. Návštěvníci mají k dispozici plavecký bazén 50m,střední bazén o délce 25 m a dětské brouzdaliště se skluzavkou .V rámci sportovního vyžití si můžete dopřát i doplňkové aktivity. Vedle koupaliště také najdete tenisový kurt a volejbalové hřiště.

Houbaření

HoubařeníŠumavské lesy jsou opravdovým rájem pro houbaře, vzhledem ke skutečnosti, že v okolí nejsou žádné větší průmyslové podniky, není půda v lesích zničená a houby zde rostou opravdu hojně. Sezóna začíná přibližně koncem července (v závislosti na počasí), od našich apartmánů je opravdu nepatrný kousek do lesa a nestane se, že by člověk nenasbíral alespoň na smaženici.

hřiby pravé, klouzky, hřiby kováře, přehršle lišek, masáky (muchomůrka růžovka), suchohřiby, křemenáče, kozáky a další skvosty. Pozor si ale dávejte na Hřiby žlučníky (hořčáky)

rotože jim se v šumavských lesích daří obzvláště dobře - klobouk má jednobarevný světle hnědý nebo šedohnědý, o rozměru asi 5-15 cm. Rourky v mládí jsou úplně bílé, ale pak postupně hnědnou. Třeň olivově nažloutlý až olivově okrový, s výrazně vyznačenou tmavší plasticky vystupující síťkou. Bílá dužnina. Výtrusný prach je masově růžový. Pokud si nejste jistí, stačí ochutnat maličký kousek – je opravdu prudce hořký.

Lyžování

Zima na ŠumavěV zimě můžete vyrazit lyžovat na blízké sjezdovky ve Velharticích s nočním osvětlením ,nebo v Hartmanicích či v Kašperských horách. Náročnější lyžování si můžete užít v lyžařských areálech na Špičáku a na Zadově. Bruslení si na Otavě bohužel neužijete, ale zabruslit si můžete třeba na zimním stadionu v Sušici.

Arber

http://www.arber.de

Velký Javor je nejvyšším a jedním z nejlépe vybavených (společně s rakouským Hochfichtem) lyžařským areálem Šumavy. Velký Javor se nachází se v těsné blízkosti hranic s Českou republikou nad Bavorskou Rudou (Bayerische Eisenstein).

Lyžařský areál Veselice ve Velharticích

http://www.la-velhartice.wz.cz

Přímo ve vestnici Velhartice se nachází vlek s kapacitou cca 360 os/h. A příjemné vyžití zajišťuje sjezdovka dlouhá 470m, která je pravidelně upravována rolbou.

Skiareál Kašperské Hory

http://www.snowhill.cz

Skiareál Kašperské Hory disponuje 3 vleky. Sjezdové tratě jsou střední obtížnosti a pro vaše ratolesti je zde připravena cvičná louka. V areálu nechybí ani snowpark, lyžařská škola, půjčovna a snowtubing.

Snowtubing - to je velká legrace. Vašim dětem udělá radost, když je vezmete na tuto zimní atrakci do Lyžařského areálu SNOWHILL v Kašperských Horách. Jezdí se tam i při večerním osvětlení, sjezdovky jsou udržovány rovněž umělým zasněžováním. K dispozici je tam i rychlé občerstvení.

Lyžování na běžkách

Pokud je Vám blízký tento sport, při němž se spojuje radost ze zdravého pohybu na křišťálově čistém vzduchu s vnímáním krásy horské krajiny - pak jste na Šumavě na té nejlepší adrese. V blízkosti probíhá dobře udržovaná trasa pro lyžaře na běžkách. Tak projedete šumavské Podlesí - Klostermannův kraj - známý z mnoha jeho povídek i románu "Světák z Podlesí". A pokud se chcete opravdu zblízka seznámit s panenskou krajinou centrální "vysoké Šumavy" - pak to máte z Velhartic autem jen slabou půlhodinku po dobře udržovaných komunikacích na šumavské Pláně - Horskou Kvildu, Filipovu Huť, Modravu a Kvildu - a můžete "brázdit" po udržovaných lyžařských stezkách vysoko položené planiny Šumavy "křížem krážem". - Pro "bílou stopu" je Šumava díky svým vysoko položeným pláním ideálním terénem. Krajina, kterou budete projíždět, Vám svojí krásou doslova učaruje